MASK CIREKĨRWO IRERU-INĨ, tũtangi twagwĩthambĩra moko na ithimi cia rũgarĩ nĩ rũgano thitĩnji-inĩ nyingi

O riri ngari cia ukuui wa muingi ciracokereria gukuua cihuritie athii ta tene mbere ya mututhuko wa COVID-19, Akenya nimagayukanite woni-ini wa ikinya riri, amwe makiuga ni ugwati ututungiirie kuona bururi ihinda-ini riri ukoretwo ukiandikithia namba nene ya arwaru a COVID-19 o gukiire.

Ndurumeni citu cihithuritie uria matereba, makanga na athii amwe matarathingata mawatho ma COVID-19, na kwarahura wagaagu wa gutamba kwa murimu uyu.

Thitinji-ini imwe ta ya Railway, kuoneka ni icoka irathana athii magitharanira ngari iria cikuo, mawatho ma COVID-19 makioneka ta matari maiguika guku.

Gwikira mask kuri amwe ni uhoro mugeni, na aria amwe maciikira mekirite ireru-ini; handu ha gwithambira moko, sanitizer na ithimi cia rugari guku itironeka, na to thitinji-ini ino tu, indi ni nginyaygia ingi iria iri CBD, miturire ya Akenya ikioneka gukorwo iri ugwati-ini ni mawatho ma COVID-19 kwaga kurumirirwo.

Maya marahanika o riri Nairobi itongoretie hari gutamba kwa murimu wa COVID-19, aikari amwe a Nairobi makionania wagaagu ao.

 

Samuel Kiprop, muikari umwe augite, “Naonelea si vyema kwa sababu idadi inaendelea kuongezeka ya corona na mimi kama mwananchi nitaumia juu sina pesa ya kujitibu.”

“Naona imesaidia sana sana abiria kama mimi ambao hutembea sana kuenda kutafuta vitu, kwa sababu sasa ulikuwa unapata ile wakati wanabeba less capacity walikuwa wanatuumiza sana,” Alphonce Otieno, muikari ungi akoiga.

 

No ona kuri o uguo, sacco imwe Tea Room ciugite niciihariirie na tutangi twao twa maai niturarruta wira, muhinga wao munene uri gucenjia marua niguo mambie gukuua athii maihuritie ngari-ini.

Moses Kigunda, wa Raha Express augite, “Kama kuna yule atakubali kukaa na mwengine na kulipa mia saba ni sawa…lakini kama kuna yule hataki kukaa karibu na mwengine, kuna gari ingine ambayo itakuwa kando kwa wale wanajiskia hawataki kutangamana na watu na wako na uwezo wa kulipa elfu moja.”

“Nauli hakuna vile itakuwa chini kwa sababu diesel iko juu, kusema tubebe capacity na diesel bado iko juu, owners wa magari watakuwa wanaumia,” – Migwi Njau, murugamiriri wa Climax Coaches.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *